Brak chęci do nauki

Każdy rodzic z pewnością spotkał się z tym, że dziecko nie ma ochoty się uczyć. Szuka wymówek, by tego nie robić. Zdecydowanie lepszą alternatywę dla szkolnych obowiązków stanowi przecież gra komputerowa czy wyjście ze znajomymi na miasto. Problem dotyczy zarówno młodszych dzieci jak i tych, w wieku gimnazjalnym. Większość rodziców próbuje sobie z nim radzić sięgając po metodę przekupstwa. Oferujemy pociechom nowy telefon bądź komputer, wyjazd w wakacje, a to i tak zdaje się na niewiele. Szybko zapominają one o obiecanej nagrodzie, a motywacja znika. Kluczem do sukcesu jest zachęcenie pociechy do pogłębiania wiedzy. Tylko to stanowi skuteczne rozwiązanie na dłuższą metę. Dla jednych może to być wizyta w interaktywnym muzeum, innych zmotywuje perspektywa późniejszej pracy w ciekawym zawodzie. Każdy z rodziców powinien znać swoje dziecko na tyle, by wiedzieć, co będzie w stanie na niego wpłynąć. Nagrody rzeczowe w zamian za oceny z pewnością nie są dobrym pomysłem. W końcu przyjdzie czas, gdy pociecha za otrzymanie piątki nie otrzyma wynagrodzenia i uzna, że uczenie się jest zupełnie nieopłacalne.