Ciężkie wybory gimnazjalistów

Ktoś mądry powiedział niegdyś, że najważniejsze życiowe decyzje podejmujemy w najgłupszym okresie swojego życia. Głupcem jest ten, kto neguje powyższe słowa. Gimnazjaliści, przepełnieni burzą hormonów i chwilowych pasji, mają decydować o swojej przyszłości racjonalnie i na chłodno?! Edukacja w Polsce determinuje konieczność podjęcia przez uczniów decyzji o kierunku, w jakim chce on się dalej kształcić w chwili, gdy nie jest on niczego pewny. Rozwiązaniem dla tak ciężkiej sytuacji, poza szalenie radykalną zmianą systemu szkolnictwa, jest wprowadzenie do szkół darmowych lekcji z doradcą zawodowym. Takie osoby dostrzegają w swoich rozmówcach cechy, o których nawet my sami nie mamy pojęcia, a które z reguły są prawdziwe. Wykorzystanie rynku doradztwa pozwoliłoby uniknąć spektakularnych pomyłek i zwiększyłoby poziom zatrudnianych po szkole pracowników.