Ciężkie zadanie nauczycieli w gimnazjach

Pedagodzy w gimnazjum dość często muszą mierzyć się z nietypowymi problemami. Okres buntu wśród nastolatków daje się we znaki również na lekcjach. Zadaniem pedagogów jest odpowiednie ukierunkowywanie młodzieńczej energii na dobre cele. Poza wieloma problemami wychowawczymi, które sprawiają niemało kłopotów każdemu uczącemu w szkole gimnazjalnej, dochodzi także do poważniejszych kłopotów, takich jak pierwsze uzależnienia. Profilaktyka tych problemów to dodatkowe zadanie dla każdego z pedagogów, którzy muszą przyjąć taką postawę, aby uczniowie traktowali ich jak przyjaciół. Taka rola to rzucanie się z motyką na słońce, istnieją jednak tacy nauczyciele, którym udało się zaskarbić sobie szacunek nawet wśród tak skomplikowanego środowiska. Gimnazjum tworzy pierwszych geniuszów i pierwszych degeneratów, a to, kim zostaną podopieczni, zależy w bardzo dużym stopniu od umiejętności pedagogów z nimi pracujących.