Czy szkoła jest darmowa?

Utarło się, że szkoła jest darmowa. Oczywiście nie jest to do końca prawda. Mimo, że jako rodzice nie musimy w szkołach publicznych płacić czesnego, to uczęszczająca do niej pociecha generuje wiele dodatkowych wydatków. Już na początku roku musimy zmierzyć się z dodatkowymi kosztami w postaci komitetu rodzicielskiego, składki na ochronę i prezenty dla nauczycieli. Później dochodzą obowiązkowe, płatne wyjścia do muzeów, opłacanie rozmaitych kserówek czy też próbnych egzaminów. Kwoty w ciągu roku nie stanowią jakiegoś ogromnego wydatku, ale po ich zsumowaniu możemy uzyskać całkiem pokaźną sumkę, którą niejeden z nas wolałby wydać na coś zupełnie innego. Wielu powie, że wymienione wyżej wydatki nie są obowiązkowe, ale jak wytłumaczyć dziecku, że nie pojedzie na wycieczkę albo jak zrezygnować z rozdawanych przez panią materiałów. Niektóre sytuacje nie mają idealnego rozwiązania, a rodzicowi pozostaje płakać i płacić.