Dni wolne

Każdy z uczniów cieszy się na myśl o wakacjach czy feriach zimowych. Jest to okazja do odpoczęcia od zajęć szkolnych i wypoczynku. Zauważmy, że nie są to jedyne dni wolne, które są do dyspozycji młodzieży. Po drodze mamy jeszcze święta państwowe, przerwę bożonarodzeniową i wielkanocną, a także dni wolne, którymi dysponuje dyrektor szkoły. Choć uczniom zawsze jest mało, to trzeba zaznaczyć, że wolnego w ciągu roku szkolnego jest naprawdę dużo. Moje wątpliwości wzbudza jednak forma, w jakiej dni wolne są rozłożone. Niejednokrotnie zdarza się, że czas, w którym chodzimy do szkoły między poszczególnymi przerwami nie przekracza dwóch tygodni. Nietrudno się domyślić, że uniemożliwia to dobre wdrożenie się do szkolnego rytmu. Lenistwo, jakim nasiąknęliśmy przez święta niekorzystnie wpływa na dalsze pozyskiwanie wiedzy. W moim odczuciu znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie większej ilości, krótkich przerw. Dzięki temu uczniowie mogliby wypocząć, ale nie zapominaliby wszystkich informacji, które uzyskali podczas wcześniejszej nauki. Powrót do zajęć nie byłby takim szokiem, a wiedza byłaby systematycznie powtarzana i wykorzystywana.