Dobre przygotowanie kluczem do efektywnej nauki

Nie ma tygodnia, w którym jakikolwiek uczeń nie narzekałby na nadmiar zajęć związanych ze szkołą. Odpowiedzi na pytanie pt. „Jak uczyć się efektywnie i szybko?” poszukuje jednak niewielu. Istnieje wiele metod, dzięki którym można zdobywać wiedzę w znacznie większym tempie. Wielu uczniów nie ma zielonego pojęcia nt. chociażby przygotowania stanowiska do nauki. Taka prosta czynność, która stanowi elementarną część całego procesu sprawia uczniom ogromne kłopoty. Ważne jest, by w zasięgu ręki znajdowały się wszystkie potrzebne materiały, przedmioty i wszystko to, co ma być wykorzystane przez ucznia podczas nauki. Zawsze należy uczyć się przy biurku, ponieważ nasz mózg przyzwyczajony jest do tego miejsca jako miejsca pracy. W kanonie takich zasad jest od groma, jednakże aby poznać wszystkie z nich, trzeba chcieć poznać ten temat dogłębnie. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych zadaniem pedagogów jest uświadomienie, jak należy się uczyć i jakie są różnice pomiędzy nauką efektywną, a nauką udawaną.