Dorosły uczeń

Szkoła kojarzy się z miejscem, w którym wychowuje się i uczy dzieci. Jednak jest to też miejsce, w którym młodzież wkracza w dorosłość. Jak poradzić sobie z dorosłym uczniem, który w świetle prawa może o sobie decydować. Wymagać usprawiedliwienia od rodziców? Pozwalać na to, by uczeń sam usprawiedliwiał swoje nieobecności? Jak zmusić młodą osobę do uczęszczania na zajęcia? Jest to mankament wielu szkół, które nie wiedzą jak poradzić sobie z tym problemem. Kwestia dorosłego ucznia w szkole nie jest rozwiązana prawnie. Wiele placówek stosuje system, w którym rodzice piszą oświadczenie, że zgadzają się na samodzielne decydowanie o sobie swojej pociechy. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu papierek nie ma żadnej mocy prawnej. Szkoła już tonie w biurokracji, a kolejne problemy, z którymi musi sobie jakoś radzić z pewnością nie wpływają korzystanie na jej funkcjonowanie. Kwestia dorosłych uczniów w szkołach średnich powinna zostać uregulowana już dawno temu.