Indywidualizm w edukacji zbiorowej

Żyjemy w czasach, w których podkreślenie swojej odrębności i indywidualizmu stanowi o sile człowieka. Państwowa edukacja nie do końca jednak podąża za obecnie panującymi trendami. Instytucja szkoły pozwala na rozwój dzieci i młodzieży, doskonalenie umiejętności związanych ze współzawodnictwem i naukę podporządkowywania się ogólnie panującym regułom. Gdzie wobec tego jest miejsce na ten jakże ważny element, jakim jest indywidualizm? Nauczyciele, korzystając z obecnych możliwości technologicznych, powinni dawkować wiedzę względem umiejętności przyswajania jej przez konkretnego ucznia. Nie jest to proste zadanie, jednakże jego realizacja daje dużo większe efekty, aniżeli ciągłe dostosowywanie percepcji najsłabszego ucznia, do percepcji ucznia najmocniejszego. Dlatego jednym z najważniejszych zadań rodziców jest podnoszenie poziomu nauczania dziecka w domu, ponieważ ci zdolniejsi mogą cierpieć z powodu ogólnie przyjętych zasad.