Język w szkole

Języka w szkole uczymy się od najmłodszych lat. Później obowiązkowy staje się drugi. Sam zamysł jest dobry bowiem rozwiązanie ma zagwarantować nam komunikatywne władanie dwoma językami. W teorii wygląda to wyśmienicie, wszyscy bylibyśmy poliglotami. Niestety prawda jest inna. Jedyne, co jest pewne na lekcji angielskiego, niemieckiego, czy jakiegokolwiek innego języka to, to że dziecko nie jest w stanie nauczyć się komunikatywnego władania nim wyłącznie w szkole. Oczywiście może opanować gramatykę, część słówek, ale wykorzystywanie wiedzy będzie sprawiało mu problem. Dlaczego? Głównie dlatego, że w szkole niewiele się mówi. Nie ma na to czasu. Nie ma też czasu na indywidualne podejście do potrzeb każdego ucznia, systematyczne powtórki czy naukę posługiwania się językiem w codziennym życiu. W rezultacie dzieci uczą się poszczególnych działów z podręcznika, po to, by zapomnieć wszystkiego tuż po sprawdzianie.