Nagrody za naukę

W ostatnim czasie bardzo często możemy spotkać się z rodzicami, którzy w zamian za dobre wyniki w nauce kupują swoim dzieciom drogie prezenty. Telefony, laptopy, skutery i wiele innych rzeczy to chleb powszedni. Dzieci rywalizują ze sobą, przegadując się, kto dostanie więcej. Spotkałam się nawet z pomysłami w postaci wypłacania uczniom konkretnych kwot w zamian za poszczególne oceny. Nietrudno zauważyć, że rozwiązanie nie jest dobre, a metoda wychowawcza nieskuteczna. Stosując taki system motywacyjny sprawiamy, że pociecha przyjmuje postawę roszczeniową. Niejednokrotnie też zależy jej jedynie na zdobycie ocen, a nie wiedzy, co popycha ją do nieuczciwych zagrywek, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Kolejną kwestią jest fakt, że nie zawsze dziecko będzie mogło otrzymać coś w zamian za swoją ciężką pracę. W dorosłym życiu nikt nie da mu podwyżki za wypełnianie swoich obowiązków. Zastanówmy się więc nad konsekwencjami takiego postępowania, bo nie o nasz rozwój tutaj chodzi.