Pedagog przyjacielem wśród nauczycieli

W każdej szkole znajduje się osoba, której wszyscy uczniowie mogą powierzyć swoje najskrytsze problemy i obawy. Pedagog szkolny to szczególnie istotna funkcja w gronie pedagogicznym. Osoba piastująca tę funkcję musi szybko łapać wspólny język ze swoimi adwersarzami, musi charakteryzować się rozumieniem ich problemów oraz musi wzbudzać zaufanie wśród zainteresowanej kontaktami z nią młodzieży. Pedagog to przyjaciel wśród nauczycieli, jego zadanie polega na kontakcie werbalnym z uczniami, którzy tego kontaktu potrzebują. Szkoła jest miejscem, w którym dzieci spędzają dużą część swojego czasu i mają obowiązek czuć, że posiadają możliwość odbycia wartościowej rozmowy na dręczące ich tematy. Taka funkcja to podwójna odpowiedzialność. Oprócz roli dydaktycznej, w znacznie większym stopniu, niż inni nauczyciele, spełnia funkcję wychowawczą. Dyrektorowie szkół muszą kierować się bardzo wieloma kryteriami, aby nie krzywdzić uczniów powołując na to stanowisko nieodpowiednią osobę.