Powtarzanie klasy

Powtarzanie klasy to niezbyt przyjemny temat dla każdego ucznia, który borykał się z tym problemem. Stres towarzyszący poprawce, zmiana grupy rówieśniczej i powtarzanie tego, co już było nie jest niczym przyjemnym. Jednak pozostawienie pociechy na danym etapie edukacji nie zawsze jest złym pomysłem. W szczególności jeśli rozchodzi się o uczniów młodszych klas. Niejednokrotnie nauczyciel wspólnie z rodzicami dochodzi do wniosku, że lepiej dać więcej czasu dziecku na przyswojenie materiału niż przepychać go na siłę przez kolejne klasy. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej uwagi i czasu na naukę. Z tego względu lepiej dać go na początkowym etapie, a nie wtedy, gdy będzie już starsze. Powtarzanie klasy w gruncie rzeczy nie jest niczym strasznym i nie wpływa niekorzystnie na dalsze życie. Czasem warto rozważyć taką możliwość, a nie robić wszystkiego by dziecko jakkolwiek uzyskało promocję do kolejnej klasy. Nie każdy jest gotowy na wszystko w tym samym czasie. Jedne dzieci uczą się szybciej, inne wolniej i z tym powinniśmy się pogodzić.