Profilaktyka uzależnień w szkołach

Raz, a czasami kilka razy, na rok szkolny dochodzi do ciekawego wydarzenia w każdej szkole – lekcji na temat uzależnień. Edukacja to nie tylko suche fakty i przekazywanie elementarnej wiedzy. Na całe szczęście. Edukacja nie powinna koncentrować się tylko i wyłącznie na nauczaniu z zakresu programowych przedmiotów. Istnieje bardzo ważny czynnik, jakim jest wychowanie młodzieży. Takie lekcje, mające na celu przekonanie uczniów o bezzasadności stosowania np. środków odurzających, dają niejednokrotnie większe efekty, aniżeli cały miesiąc normalnej nauki. Wiedza zdobyta na takich spotkaniach może procentować w przyszłości – młodzi ludzie dzięki nim stają się bardziej asertywni, potrafią odróżnić dobre eksperymenty od tych złych i zwiększa się ich świadomość na dany temat. Profilaktyka uzależnień to dziedzina, która pomogła wielu osobom. Należy przyklasnąć pomysłowi, by takie lekcje miały miejsce już od najmłodszych klas.