Świetlica szkolna przyjazna uczniom

W znakomitej większości placówek istnieje pomieszczenie, w którym unosi się atmosfera zabawy i radości, a nie rozterek i trudów procesu nauczania. Świetlica szkolna to dla wielu uczniów pomieszczenie, w którym mają okazję do spędzenia fantastycznego czasu ze swoimi rówieśnikami. Często najmłodsi podopieczni muszą zostawać na niej po to, by zapracowany rodzic był w stanie zdążyć odebrać swoją pociechę ze szkoły. Taka sytuacja prowadzi do tego, że każda ze świetlic jest wyposażona w różnego rodzaju gry i zabawy. Opiekun świetlicy winien jest zaopiekować się każdym z uczniów spędzających tam czas. Wielu z nich ze względu na pracę rodziców czuje się opuszczonych i pozostawionych samym sobie. Pedagog spełniający rolę opiekuna ma obowiązek dotrzeć do takiego ucznia, umieć zająć jego uwagę i sprawić, by kojarzył świetlicę szkolną z miejscem jemu przyjaznym.