Systematyczność kluczem do sukcesu

Od wielu, wielu lat, wpaja się uczniom niepodważalny i przez nikogo niezaprzeczony fakt: należy uczyć się systematycznie. Zasada 3xZ (zakuć, zdać, zapomnieć) sprowadza się do płytkiego, krótkofalowego osiągnięcia jakichś wyników. Jednak nauka nie polega na zdobywaniu wyniku i przejściu tegoż rezultatu do historii. Aby cokolwiek wynieść z lekcji, która miała już miejsce, uczeń powinien wykazać się regularnością w powtarzaniu zdobytej wiedzy. Im dłuższy czas upłynie od momentu wejścia w posiadanie jakiejś dawki mądrości, tym rzadziej trzeba będzie przypominać sobie o nauczonych faktach. Jednakże wyrobienie w sobie nawyku odświeżania zdobytej wiedzy z pewnością zaprocentuje w obowiązkach nie tylko szkolnych, ale również w tych niezwiązanych z edukacją. Dlatego właśnie warto przekazywać tę ideę młodzieży i dzieciom, jako warunek do osiągnięcia czegokolwiek.