Sześciolatkowie w podstawówkach

Sześciolatkowie, którzy przechodzą przez szkolny próg już w takim wieku, stali się obiektem wielu dyskusji i polemik wśród ogółu społeczeństwa. Każdy medal ma dwie strony, warto więc spojrzeć na tę sprawę z wielu perspektyw. Istotnym jest, że sześciolatkowie to w większości przypadków dzieci nieprzygotowane do życia szkolnego. Nie chodzi tutaj o naukę i związane z nią obowiązki – chodzi o organizację takiego życia. Zagubione i stęsknione maluchy mogą mieć problem ze skoncentrowaniem się na lekcjach, a tym bardziej na zachowaniu ostrożności na przerwach czy wycieczkach szkolnych. Z drugiej strony dzieci są zawsze osobami najbardziej głodnymi wiedzy, poznawania nowych rzeczy i wychodzenia naprzeciw czemuś nowemu. Oczywiście, taki charakter młodziutkiej osoby nie determinuje konieczności rozpoczęcia przez niego szkoły już rok wcześniej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie podjęcia decyzji ludziom, znającym dziecko lepiej niż ktokolwiek inny – rodzicom. Nikt nie powinien decydować za nich.