Szkoła drugim domem dla dziecka

Szkoła to dla większości uczniów, szczególnie młodszych, drugi dom. Zatem jej specyfika i organizacja determinują w dzieciach i młodzieży uczucia związane z tym miejscem. W Polsce przejawiało się już kilka akcji, których ogólnym zamysłem było przekonanie rodziców, że w przedszkolu czy też szkole, podopiecznym nigdy nie może dziać się krzywda. Niemniej jednak przeświadczenie społeczne wciąż budzi pewną dozę nieufności. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj pedagogowie, którzy szczególnie w rozmowach z rodzicami pokazują oblicze szkoły. Placówki stają się coraz bardziej przystosowane do przyjmowania nawet najmłodszych uczniów, jednak to kadra nauczycielska powinna być jak najbardziej przygotowana do radzenia sobie z problemami uczniowskimi. Tylko takie podejście pedagogów sprawi, że rodzice i dzieci będą przekonani o tym, iż szkoła jest miejscem w stu procentach bezpiecznym i atrakcyjnym dla ciekawych świata, młodocianych rozrabiaków.