Szkoła instytucją wytwarzającą liderów

W społeczności szkolnej, a zwłaszcza w podstawówce, dochodzi do kreowania i wytworzenia pierwszych prawdziwych liderów. Każdy z nas znał w szkole osobę, która była aż nadto popularna i wszyscy chcieli spędzać z nią jak najwięcej czasu. Takie osoby bardzo często pełniły rolę przewodniczących klasy, stawały w pierwszym rzędzie w dogryzaniu nauczycielom, albo z kolei uczyły się najpilniej ze wszystkich. Każda z tych cech kreuje osoby wybijające się ponad przeciętność. Dzięki temu w głowie takiego ucznia tworzy się schemat, wedle którego to on powinien przewodzić stawce, odznaczać się i błyszczeć wśród rówieśników. Bardzo często zdarza się, że tacy uczniowie piastują bardzo wysokie funkcje w korporacjach, ze względu na świetne radzenie sobie z wywalczeniem pozycji w określonym środowisku. Trzeba wykorzystywać zalety osoby wykazującej ponadprzeciętną aktywność i ukierunkowywać ją na słuszne cele.