Szkoła mniejszą wersją państwa

Szkoła na lekcjach wiedzy o społeczeństwie często jest określana jako „mała ojczyzna’’. Stwierdzenie to można byłoby uznać za przesadzone, aczkolwiek znajduje się w nim pierwiastek prawdy. Społeczność uczniowska odpowiada obywatelom, podporządkowanym obowiązującemu prawu i wykonującym określone zakresy zadań. Grono pedagogiczne można porównać do władzy wykonawczej, natomiast zarząd samorządu uczniowskiego do trybunów ludowych, będących elementem łączącą władzę wykonawczą z obywatelami. Prawdą jest, że szkoła uczy pewnych schematów związanych z życiem obywatelskim w państwie. Dlatego w wielu placówkach dochodzi do realizacji znakomitych idei, takich jak wybory na przewodniczącego szkoły, udział w referendach itp. Takie zachowania pozwolą młodzieży na wejście w dorosłość z większym przygotowaniem i bez niespodzianek np. w sposobie głosowania, czy udzielania się społecznie.