Szkoła prywatna

Część rodziców decyduje się na posłanie swoich pociech do prywatnych szkół. Z reguły są to ludzie zamożni, którzy mogą pozwolić sobie na systematycznie płacenie czesnego. Ale czy zawsze jest to dobry pomysł? Szkoła prywatna tak jak i publiczna posiada zarówno plusy jak i minusy. Do największych zalet należy z pewnością to, że możemy liczyć na pracę w mniejszej grupie dzieci. Z tego względu nauczyciel jest w stanie poświęcić uwagę każdemu z dzieci. Prywatne szkoły są bardziej elastyczne i otwarte na rozmaite wycieczki i wymiany. Możemy tam też liczyć na szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych, a czasem nawet na wyższy poziom. Jednak wszystko ma swoje wady. Dzieci, które przez całe swoje życie były zamknięte w idealnej społeczności prywatnej podstawówki, a później gimnazjum, po zderzeniu z publiczną szkołą średnią nie mogą się odnaleźć. Trafiają do prawdziwego brutalnego świata, w którym nie każdy jest życzliwy, a większość jest w stanie podłożyć drugiemu nogę. Trafiają do towarzystwa, w którym narkotyki nie są tylko mitem, o którym słyszy się w telewizji. Zamknięcie dziecka w szkole prywatnej może prowadzić do tego, że nie poradzi sobie ono w późniejszym czasie z normalnym życiem, w którym miesza się ogrom warstw społecznych i rozmaitych zachowań.