Uczeń

Kiedyś uczeń był szarą myszką w szkole, która musiała podporządkować się przepisom i woli nauczyciela. Dzisiaj role się zmieniły i to niejednokrotnie uczeń dyktuje warunki nauczycielowi. Co jakiś czas możemy słyszeć o kolejnej aferze, która wybuchła w jakiejś szkole. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że wpajamy dzieciom, że mają bardzo dużo praw, z których nie omieszkają skorzystać. Nauczyciel w wielu wypadkach ma związane ręce i nie podejmuje żadnych działań w obawie o fakt, że zostanie oskarżony o szykanowanie czy znęcanie się nad podopiecznym. Uczeń stał się bezkarną jednostką, którą nie obowiązują żadne zasady dotyczące zachowania i ubioru w placówce. Wielu młodym ludziom wydaje się, że mogą dosłownie wszystko i nie muszę zwracać uwagi na starszych. Oczywiście podejście jest błędne i prędzej czy później odbije się na pokoleniu, które dziś sieje postrach w szkołach. Zdaje się, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków w stronę lepszego wychowywania młodzieży, to będzie coraz gorzej.