Własne zdanie

Stare przysłowie głosi, że dzieci i ryby głosu nie mają. Wiele lat temu było zgodne z prawdą. W końcu dziecko musiało spełniać wszystkie polecenia rodziców i z pewnością w domu nie było miejsca na dyskusje. Czasy się jednak zmieniają, a sposób wychowania młodzieży wraz z nim. Udowodniono, że dzieci, które są wysłuchiwane przez rodziców znacznie lepiej się rozwijają. Wzrasta ich wiara w siebie i poczucie wartości. Każdy rodzic powinien być gotowy na wysłuchanie opinii dziecka. Warto też zasięgnąć jego rady w sprawach, które bezpośrednio dotyczą pociechy. I tak na przykład nie powinniśmy posyłać jej na zajęcia dodatkowe bez wyrażenia przez dziecko takiej chęci. Nikt nie każe nam rozmawiać z kilkulatkiem na poważne tematy, ale nawet te błahe zbawiennie wpływają na jego rozwój psychiczny. W końcu jak musi czuć się ktoś, z którego zdaniem absolutnie nikt się nie liczy?