Zalety samorządu uczniowskiego

W większości placówek funkcjonuje organ, który ma stanowić namiastkę swego rodzaju rządu wśród uczniów. Zarząd samorządu uczniowskiego to grupa zazwyczaj kilku osób, które są odpowiedzialne za organizację różnego rodzaju wydarzeń szkolnych, odpowiadają one również za kontakty na linii społeczność uczniowska – grono pedagogiczne. Taka organizacja wśród uczniów służy ogółowi uczniów, ale w szczególności osobom piastującym jakieś funkcje w zarządzie samorządu uczniowskiego. To te osoby zdobywają dodatkowe umiejętności, polegające na komunikowaniu swoich i cudzych potrzeb. Ponadto, mimo często bardzo młodego wieku, szkolą się w sztuce organizacji wydarzeń na dużą skalę. Działalność w tego typu frakcji pozwala na zebranie doświadczenia, które może zaprocentować w przyszłości. Ważna funkcja pozwala na doskonalenie umiejętności miękkich, które są poszukiwane na rynku pracy wcale nie rzadziej, niż znakomita znajomość języków obcych, czy świetne zaplecze matematyczne.