Zalety udziału w kołach dziennikarskich

Podobnie jak zarząd samorządu uczniowskiego tworzy przyszłych liderów, tak w społeczności szkolnej często występuje instytucja tworząca gazetkę szkolną. Osoby biorące udział w takim przedsięwzięciu oprócz kształcenia się w sztuce pisania, uczą się również współpracy oraz współzawodnictwa. Dzięki tworzeniu np. miesięcznika uczniowie zwracają uwagę na regularność oraz zalety wynikające z jej przestrzegania. Ponadto młodzież będąca częścią zespołu dziennikarskiego wiedzie prym jeśli chodzi o obycie się w świecie, ponieważ dość często w tego typu tworach możemy znaleźć notatkę dotykającą tematyki spoza społeczności szkolnej. Nauczyciele wiedzą, że podopieczni angażujący się w takie zajęcia dodatkowe są uczniami zorganizowanymi, na których można polegać. Wielu z nich w przyszłości może wykorzystać zdolności nabyte w szkole np. podstawowej i pracować w zawodach związanych z dziennikarstwem.