Zespół szkół – ta sama placówka, inni uczniowie

Panujący obecnie trend powstawania nowych tworów, nazywanych zespołami szkół, wynika oczywiście z pobudek finansowych. Dotacje, które są sowicie przelewane na rzecz takich jednostek edukacyjnych powodują, że władze samorządowe chętnie korzystają z możliwości i dochodzi do tworzenia nowych połączeń międzyszkolnych. Idea zespołu szkół w zasadzie nie jest niczym złym – przykładem może być zebranie klas technikum i liceum w jedną placówkę. Problem zaczyna się wtedy, gdy w „ZS” mieszają się dwa pokolenia – w taki sposób ma miejsce miszmasz wychowawczy. Zespolenie gimnazjum z podstawówką, albo szkoły średniej z gimnazjum, nie prowadzi do niczego dobrego. Cierpią na tym przede wszystkim niczego nieświadomi uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy są skazani na branie przykładu ze starszych, niekoniecznie mądrzejszych, osób.